Nézz körül Orfűn és környékén...
Orfűi tavak
Az Orfűi-tavak egy mesterséges tórendszer, amely Pécstől kb. 10 km-re északnyugatra, a Mecsek északi-lábánál helyezkedik el. A mintegy 5 km hosszú tórendszert négy tó alkotja: az Orfűi-tó, a Pécsi-tó, a Herman Ottó-tó, és a Kovácsszénájai-tó. Az Orfűi tórendszert a Vízfő-forrás bő karsztvize táplálja. A vízellátást 32 km2-nyi karsztos vízgyűjtő biztosítja, mintegy 4,5 millió m3 évi jellegzetesen kalcium-hidrogénkarbonátos (CaHCO3) vízhozammal. A tórendszer kialakításának terve még az 1960-as évek elején született meg. A terv célja a bővizű karsztforrás lehetőségeinek kihasználása, s ezzel egyidejűleg a tórendszerhez csatlakozó üdülőterületek létrehozása volt. Elsőként az Orfűi-tó készült el 1962-re, mely 17 kataszteri holdnyi vízfelületével ekkor a tóvilágban a legkisebb volt. A tó Orfű és Mecsekrákos között fekszik. A gátakkal övezett partú tó mára már híres kirándulóközpont, a fürdőzők és horgászok paradicsoma lett. A tónak, mint tározónak többirányú rendeltetése van. Az árvízvédelem, üdülő övezet, vízi sportok adottságainak megteremtése mellett a sporthorgászat is kiemelkedő szerepet kapott. A tó vízszintje 70 m-rel magasabban van a Balaton vízszintjénél, átlag mélysége 3,3 m. A tó mélységi tagozódása érdekes képet mutat a víz 44%-a 3-7 m mély, 56%-a 0-3 m közötti. A vízellátást 32 km2-nyi karsztos vízgyűjtő biztosítja, mintegy 4,5 millió m3 évi jellegzetesen kalcium-hidrogénkarbonátos (CaHCO3) vízhozammal.
Orfűi Malmok
Az Orfűi Malmoknál három különböző malom típussal ismerkedhetnek meg. A kétszáz éves szárazmalomban a lóval hajtott hatalmas járgánykerék és kőjárat mellett egy roppant méretű olajütő is fennmaradt. A Vízfő-forrás patakjára települt, 19. századi gabonaőrlő vízimalom patinás gépei ma újra őrlésre készek. A múzeum új látványossága a hagyományos papírkészítés folyamatát bemutató papírmalom, ahol az érdeklődők papírmerítő foglalkozáson is részt vehetnek.
A molnár kemencéjében ropogós cipók és egyéb finomságok is gyakran sülnek, amelyek a múzeum kávézójában, a GARATban is megtalálhatók sok más helyi termékek mellett.
Bővebb információ:
7677 Orfű, Füzes Antal sétány 3.
info@orfuimalmok.hu
www.orfuimalmok.hu
www.facebook.com/orfuimalmok
Magyarhertelendi termálfürdő
A Pécstől húsz kilométerre található Hertelendi Termálfürdő meseszép, ősfás környezetben várja látogatóit. A létesítményt 2007 óta folyamatosan fejlesztik, bővítik.
Szolgáltatások
A termálstrandon tizenegy bel- és kültéri medence, termálvizes ülőmedence, vízi és wellness szolgáltatások a család minden tagjának biztosítják a szórakozást, pihenést, kikapcsolódást. A szaunaparkban és az esti fürdőkön hangulatos programok várják a vendégeket minden pénteken és szombaton.
Termálvíz
A fürdőt tápláló 38 és 68 fokos termálvíz a föld mélyéről érkezik a felszínre. Minden korosztály számára ajánlott megmártózni az értékes ásványi anyagokat tartalmazó vízben.
Abaligeti-barlang
Abaligeten, a Mecsek északnyugati részén található Bodó-hegy oldalában, triász időszaki, anisusi, szürke mészkőben alakult ki. A bejárat tengerszint feletti magassága 219 méter. A Nyugati 2. számú oldalág végének a befoglaló kőzete konglomerátum. A vízgyűjtőterületének a jelentős része a jakab-hegyi antiklinális homokkövén helyezkedik el. Az idegenforgalom számára nem megnyitott részek a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság engedélyével járhatók be.
Az Abaligeti-barlang a Mecsek leghosszabb, patakos barlangja. A barlang és egyhektáros felszíni területe 1982 óta fokozottan védett természeti érték. A Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében áll, a kiépített főága körülbelül 466 méter hosszúságban a kirándulók számára szakvezetés keretében látogatható.
Bővebben:
http://www.abaligetibarlang.hu
A Mecsek
Az ország déli részén elterülő Mecsek hegység kiemelkedik a turista- látványosságok sorából a mediterrán éghajlatával, különleges virágaival, cseppkőbarlangjával, forrásaival, patakjaival, tavaival. A természet és túrakedvelők első számú célpontja. A legmagasabb csúcsa a Zengő, amelynek magassága 682 m. A hegység területén körülbelül száz barlang található.
Mecsextrém park
Az ország egyik legnagyobb erdei kalandparkjában, a pécsi Mecsextrém Parkban garantáltan jól érzi magát az egész család. Az alpesi kötélpark a fák ágai között ügyességet kíván felnőttől, gyerektől egyaránt, az európai viszonylatban párját ritkító, 25 kocsiból álló erdei bobpályán egyedülálló kaland részesei lehetünk. A parkban található mászófal nyolc méter magas és hat különböző nehézségű útvonallal “kényezteti” a kezdő és profi mászókat. 100 m2-es játszóházunkban várunk minden aktív gyereket, akinek nincs otthon három emelet magasságban beépített beltéri játékvára, amely ideális terep csúszkálásra, ugrálásra, kergetőzésre. A mintegy 40 méter hosszú játszóvárat ügyességi elemek tarkítják, ezek egyik része a kisgyermekek adottságainak megfelelően használható, míg a vár másik felén a nagyobbak szórakozhatnak, játszhatnak.
2013-ban fenyveslabirintussal, lőszimulátorral valamint frizbi pályával, míg 2014-ben spinfizz vizes játékelemmel bővült a Mecsextrém Park, amelynek jelentős területe akadálymentesített és a játékok egy része mozgáskorlátozottak számára is használható vagy használhatóvá tehető.
Pécsi Állatkert
A Mecsek Natura 2000 területén található Pécsi állatkert és Akvárium Terrárium 1960-ban épült társadalmi munkával. Az eredetileg három és fél hektáros területű állatkert a fejlesztéseknek köszönhetően már 4 hektárra nőtt.
Az állatkert a Mecsek hegység oldalában helyezkedik el, Pécs egyik szimbóluma, a 176 méter magas Tv-torony alatt. Az Akvárium Terrárium a 2016-os felújításkor az állatkertben kapott helyet, korábban Pécs belvárosban volt megtalálható.
A Pécsi állatkert célja, hogy a régió fontos oktatási, természetvédelmi, turisztikai és kulturális szereplővé váljon.
A 2016-ban befejezett felújítás során 3200 m2 épület, 6200 m2 kifutó, valamint 2000 m2 út épült. A fejlesztésnek 3 fő összetevője volt. Egy 1000 m2-es ökoturisztikai park és fogadóközpont létrehozása. Az állatkert felújítása és területének fél hektáros megnövelése, valamint az Akvárium-terrárium átköltöztetése.